Parafia Świętego Jana Pawła II w Sulbinach
Msze Święte
Dni powszednie:
· 07.00
· 17.00
Niedziele:
· 09.00
· 11.00
· 17.00
Pozostałe:
· w linku "Porządek Mszy"
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nawigacja
Artykuły » Ekstremalna Droga Krzyżowa » Pełna informacja o EDK 2015
Pełna informacja o EDK 2015

Wersja do druku...

 

MAPA I OPIS TRASY:

 

WIZUALIZACJA TRASY ZE ŚLADU, W INTERNECIE BEZ INSTALACJI DODATKOWEGO OPROGRAMOWANIA:

 

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI:

 • ZAPISY PRZEZ INTERNET NA EDK SULBINY 2015 ZOSTAŁY ZAMKNIĘTE
 • Organizatorzy EDK udostępnili aplikację testową na telefony komórkowe, którą możecie pobrać klikając na poniższy link lub ze sklepu Play na telefonach. Jest w pełni darmowa.
  https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.org.edk
  Otworzy ona nasz ślad trasy i pokaże Wam ją na mapie
  Pamiętajcie o tym, że JEST TO WERSJA TESTOWA, w aplikacji są trasy zatwierdzone na dzień 3 marca 2015. Mimo to należy je zweryfikować
 • Ślad naszej trasy na urządzenia mobine i programy na komputer np. Google Earth co opisujemy dalej możecie pobrać także bezpośrednio z naszej strony: 
  ŚLAD TRASY EDK SULBINY 2015 

 


 

IDEA Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK) 

Ekstremalna Droga Krzyżowa to forma duchowości, która dla wielu staje się sposobem na życie. Prawdziwe Spotkanie z Nim pośrodku Zmagania sprawia, że nie chce się już żyć normalnie, tylko ekstremalnie, czyli w pełni 

Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w 2009 roku, w Krakowie. Jej idea narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, której twórcą jest ks. Jacek Stryczek. Jest to nowa forma duchowości, w której spotkanie z Bogiem dokonuje się w zmaganiu, wewnętrznej walce i przełamywaniu własnych słabości; jest to doświadczenie chociaż, ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas Swojej Drogi.

Trasę EDK pokonuje się nocą, samotnie lub w grupach liczących poniżej 10 osób, a w czasie jej trwania obowiązuje zupełne milczenie. Każdy z uczestników idzie własnym tempem, zatrzymując się przy wyznaczonych, czternastu stacjach.

 

ŚWIADECTWA UCZESTNIKÓW

 1. "Każdy ma w głowie swoje sprawy, intencje, problemy; każdy ma powód, dla którego idzie."
 2. "To wyzwanie, możliwość poczucia Drogi Krzyżowej w inny sposób niż zazwyczaj – fizycznie. Przez natłok pracy nie było czasu, żeby iść na normalną Drogę Krzyżową do kościoła, a ta jest w nocy, więc czas się znalazł."
 3. "Chęć sprawdzenia się, utożsamienia z Chrystusem. Bierzemy na drogę nie tylko krzyż brzozowy, bierzemy swoje drobne krzyże."
 4. "To ciekawe doświadczenie. Dla niektórych na pewno forma pokuty. Był czas przemyśleć pewne rzeczy, był czas na medytację, wyciszenie się." 
 5. "Nie warto żyć normalnie, trzeba żyć ekstremalnie. Tu, podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, wiara styka się z decyzjami woli, emocjami. To jest prawdziwe ćwiczenie, człowiek rzeczywiście może być potem przemieniony." 

 

TRASA NA WZÓR EDK 

 

Nasza parafia, w tym roku, po raz pierwszy, stwarza możliwość przeżycia takiej Nocnej Drogi Krzyżowej. Rozpocznie się ona 27 marca 2015 r. (w piątek), mszą św. sprawowaną o godz. 21.00 w kaplicy św. Jana Pawła II w Sulbinach. Po jej zakończeniu uczestniczy wyruszą na trasę, która będzie wiodła przez Rudę Talubską, Izdebno Kolonię, Łaskarzew, Wolę Łaskarzewską, Dąbrowę, Stary Żabieniec, Nowy Żabieniec, Marianów, Górki, Czyszkówek, Natalię, Garwolin i zakończy się ponownie w Sulbinach (szczegółową trasę, wraz ze śladami i opisem, można znaleźć na www.edk.org.pl). Przed wyjściem każdy uczestnik otrzyma tekst rozważań poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej oraz opis całej trasy wraz z mapą, które będą do odebrania od godz. 20.00 (w dniu wyjścia na trasę).

 

 

 

Idąc na EDK każdy odpowiada za siebie i swoje bezpieczeństwo oraz jest zobowiązany do przestrzegania wszelkich zasad, aby sobie i innym stworzyć atmosferę wycieszenia i głębokiego doświadczenia Boga w cierpieniu i słabości.

 

 

 

 

 

 

 

 

PATRON 

Patronem naszej Nocnej Drogi Krzyżowej jest Bł. José Luis Sánchez del Río, meksykański męczennik za wiarę, który w chwili śmierci w 1928 roku miał niecałe 15 lat. Był żołnierzem armii powstańczej w stanie Michoacán. Bronił się do wyczerpania amunicji, a następnie dostał się do niewoli podczas potyczki z wojskami rządowymi, gdy odstąpił swojego konia dowódcy cristeros, gen. Prudencio Mendozie. Został wtrącony do więzienia w rodzinnej miejscowości. Gdy nie chciał przejść na stronę rządową, co wiązałoby się z zaparciem się wiary, młodego cristero poddano torturom – zdarto mu nożem skórę ze stóp i pędzono na piechotę na miejscowy cmentarz, gdzie został powieszony i dobity strzałem z pistoletu.

Pytany przez oprawców, co mają powtórzyć jego rodzicom, odpowiedział: „Niech żyje Chrystus Król!”

José Luis Sánchez del Río jest najmłodszym beatyfikowanym meksykańskim męczennikiem. Jego historia oraz wielu innych dzielnych Cristeros została przedstawiona w filmie „CRISTIADA” poświęconym prześladowaniom religijnym w Meksyku. Film bardzo realistycznie i bez niedomówień oddaje prześladowania Kościoła: zabójstwa księży, profanacje kościołów, zbiorowe egzekucje dokonywane przez siły rządowe. Wielkie wrażenie robi też dramatyczna scena męczeństwa nastoletniego bł. José Luisa Sáncheza del Río.

 

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE NA TRASIE NOCNEJ DROGI KRZYŻOWEJ:

 1. trasy EDK można pokonywać samotnie bądź w luźnych grupach liczących poniżej 10 osób (względy bezpieczeństwa),
 2. przejście EDK ma charakter nocnego marszu. Pomimo, że uczestnicy organizują się w grupy liczące poniżej 10 osób, każdy powinien być przygotowany na indywidualne przeżycie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej,
 1. w trakcie EDK obowiązuje zasada milczenia; obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji,
 2. rozważnie zajmuj miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę,
 3. w trakcie EDK rozważamy oficjalne rozważania drogi krzyżowej wcześniej przygotowane,
 4. w trakcie EDK nie odprawiamy innych nabożeństw (śpiewów, wspólnych modlitw, itd.), ani nie urządzamy tzw. "pikników",
 5. Nie planuj nadmiernie długich postojów.

Prosimy o zwracanie uwagi osobom zachowującym się nieodpowiednio.

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCE NA TRASIE NOCNEJ DROGI KRZYŻOWEJ:

 1. każdy uczestnik EDK sam odpowiada za siebie i swoje bezpieczeństwo,
 2. każdy uczestnik powinien zatroszczyć się o zaopatrzenie oraz pomoc na wypadek problemów podczas przejścia EDK,
 3. każdy uczestnik musi posiadać elementy odblaskowe,
 4. należy stosować się do odpowiednich przepisów podczas poruszania się drogami publicznymi,

Przed wyruszeniem polecamy zadbać o swoją kondycję fizyczną oraz zapoznać się z ideą EDK na www.edk.org.pl, aby jak najpełniej doświadczyć spotkania z Bogiem.

 

ZAPISY

Osoby, które pragną uczestniczyć w Drodze Krzyżowej na wzór EDK mogą zapisać się poprzez formularz znajdujący się na stronie www.edk.org.pl lub bezpośrednio w kancelarii Parafii św. Jana Pawła II, Sulbiny, ul. Górna 7. Zapisy trwają do 24 marca. Wszelkie informacje można również znaleźć na parafialnej stronie internetowej: www.parafiasulbiny.org i profilu na facebooku: parafiasulbiny i Sulbiny.EDK. Dostępne są one również pod numerem telefonu 505673823.

Oto bezpośredni link do zapisów na naszą trasę na stronie EDK:
ZAPISY EDK Sulbiny, bł. Jose, 42km

Osoby zapisujące się są zobowiązane do wpłacanie 10 zł, które stanowią koszty organizacyjne, także z wydrukowaniem i zakupem rozważań i opisów trasy.

Osoby niepełnoletnie zgłaszające się na Drogę Krzyżową na wzór EDK muszą, przed wyjściem na trasę, złożyć pisemne oświadczenie rodziców lub prawnych opiekunów, w którym wyrażają zgodę na udział dziecka w Nocnej Drodze Krzyżowej. W oświadczeniu tym rodzice lub prawni opiekunowie wskazują również osobę dorosłą (uczestnika Nocnej Drogi Krzyżowej) pod opieką, której pozostaje nieletni. Formularz należy złożyć w kancelarii Parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach, ul. Górna 7.

 

ŚLAD TRASY DO POBRANIA ZE STRONY EDK

 1. Klikacjąc link http://www.edk.org.pl/trasa-edk/sulbiny-sulbiny-110.html znajdziecie się bezpośrednio na podstronie naszej trasy na edk.org.pl
 2. Można tam będzie pobrać jak tylko zostaną dodane MAPĘ i OPIS TRASY, ale te dostaniecie razem z innymi materiałami, które otrzymacie w pakiecie
 3. Mapę trasy możemy tam natomiast obejrzeć już teraz
 4. Można natomiast prześledzić trasę pobierając ślad trasy po kliknięciu na tej stronie link ŚLAD KML. Jest to plik z zapisaną trasą.
  • Możemy go obejrzeć na kompuetrze po zainstalowaniu np. bezpłatnej aplikacji Google Eatrh, którą mezecie pobrać i zainstalować klikając TUTAJ
  • Po zainstalowaniu programu wybieramy opcję Plik a następnie Otwórz i pokazujemy pobrany ślad KML. Program pokaże nam wizualizację trasy. Możemy ją tam dokładnie prześledzić.
  • Program Google Earth możemy także zainstalować na telefonach z systemem android. Możemy również na takim telefonie oprócz Google Earth doinstalować bezpłatny program Moje trasy. Link do programu jest TUTAJ. Można także pobrać go np ze Sklepu Play na telefonie. Program po wczytaniu śladu wyświetli trasę a przy zainstalowanym Google Earth pokaże jej wizualizację.

 

SPOTKANIE INFORMACYJNE 

Spotkanie przybliżające ideę EDK dla tych, którzy się zapisali i tych, którzy się jeszcze nie zdecydowali, odbędzie się w kaplicy św. Jana Pawła II w Sulbinach, w niedzielę 22 marca, po mszy św. sprawowanej o godz. 11.00. Wówczas omówione będą również praktyczne zasady związane z uczestnictwem w tego rodzaju Drodze Krzyżowej oraz wskazania jak należy się przygotować na wymarsz.

 

RADY PRAKTYCZNE

KONIECZNIE:

 1. przygotuj sobie własny (przez Ciebie zrobiony), drewniany, niewielkich wymiarów krzyż (np. brzozowy); pamiętaj, że dajesz świadectwo dla osób, które zobaczą Cię w nocy na trasie Drogi Krzyżowej.
 2. przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą lub (i) kawą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony); najlepiej wszystko do jednego plecaka.
 3. weź z sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do temperatury, która będzie tej nocy oraz niesprzyjających warunków pogodowych.
 4. pamiętaj o odblaskach, najlepiej kamizelka odblaskowa ich brak jest niezgodny z przepisami ruchu drogowego i zagraża bezpieczeństwu Twojemu oraz innych użytkowników drogi; każdy powinien mieć inne elementy odzieży odblaskowej. Za brak odblasków można być ukaranym mandatem karnym przez policję.
 5. pamiętaj o stosowani się do odpowiednich przepisów podczas poruszania się drogami publicznymi
 6. miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową) oraz zapas baterii, leki, których potrzebujesz oraz podstawowe opatrunki.
 7. sprawdź lokalną prognozę pogody.
 8. poinformuj bliskich o planowanym wyjściu.
 9. zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi (aby ktoś z bliskich lub znajomych mógł zabrać Cię z trasy i pozostaw mu plan i opis trasy). Pamiętaj, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia.
 10. zapoznaj się ponownie z przebiegiem i charakterem wybranej trasy.
 11. zapoznaj się z opisem wybranej trasy (opis trasy będzie także dostępny w pakiecie z materiałami).

WARTO:

 1. przygotować sobie kijki do wędrówek pieszych (np. trekingowe lub nordic walking).
 2. zabrać ze sobą GPS, pliki ze śladami tras można ściągnąć ze strony www.edk.org.pl
  • Link do podstrony EDK ze śladami naszej trasy: Ślady GPS EDK Sulbiny
  • Znajdziecie tu także gdy tylko zostaną dodane: MAPĘ W FORMACIE PDF oraz OPIS TRASY 
 3. zabrać mapę obszaru, po którym przebiega trasa EDK (mapa z trasą będzie w pakiecie z materiałami).

Pamiętaj także, iż zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi.

 

                Podejmij wyzwanie i dołącz do EDK! Zgłoś się przez stronę www.edk.org.pl 

WRAŻENIA UCZESTNIKÓW EDK

 1. Długość i noc. Myślę, ze tak jak w przypadku maratonu przebycie na własnych nogach drogi dłuższej niż 42 km zmienia człowieka. Skojarzyło mi się to z powiedzeniem biegacza Emila Zatopka: "Chcesz zacząć biegać przebiegnij kilometr. Chcesz zmienić swoje życie przebiegnij maraton." Parafrazując: "Chcesz się pomodlić odmów drogę krzyżową. Chcesz zmienić swoje życie przejdź EDK."
 2. Pogoda, noc, ciemność, błoto, ból nóg, zmęczenie, ale najbardziej cisza - która zatrzymuje człowieka nad sensem tego, po co właściwie idzie. Największym wyznacznikiem ekstremalności i Drogi Krzyżowej w jednym, była świadomość zmierzania się z samym sobą, ze słabościami, z własnymi myślami, intencjami - w takich warunkach na życie patrzy się z zupełnie innej perspektywy.
 3. Kiedy przychodzi czas na kryzys, jest zimno, wieje, pada deszcz ze śniegiem, nie czujesz stóp, bioder, a barki są spięte jak nigdy wcześniej, masz ochotę usiąść na ziemi i rozpłakać się jak dziecko. I wtedy zdajesz sobie sprawę, że to nic nie da, bo jesteś w środku niczego. Jedyną opcją jest pokonanie samego siebie. I to pozostanie we mnie już chyba na zawsze.

 

PROPOZYCJA DLA TYCH, KTÓRZY CHCĄ, A NIE MOGĄ PÓJŚĆ NA DROGĘ KRZYŻOWĄ NA WZÓR EDK

W czasie trwania Nocnej Drogi Krzyżowej na wzór EDK w naszej kaplicy w parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach będzie trwała całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Ten czas można spędzić na modlitwie „ekstremalnej” poświęcając na nią całą noc – rozpoczynając o godz. 21.00 mszą świętą i zakończyć w sobotę rano o godz. 7.00, również uczestnicząc we mszy świętej. W ten sposób można duchowo, poprzez modlitwę, towarzyszyć bliskiej osobie, która zmaga się na trasie Nocnej Drogi Krzyżowej, oczekując jej powrotu.

 

Gdy już wszyscy uczestnicy Nocnej Drogi Krzyżowej na wzór EDK wyruszą na trasę, po godz. 22.00 w kaplicy w Sulbinach rozpocznie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

 

PODEJMIESZ WYZWANIE? 

 


 

        1,156,201 unikalne wizyty
Witryna istnieje 2012-2014