Artykuły » Wspólnoty » Koło Żywego Różańca
Koło Żywego Różańca

Papieskie Intencje Apostolstwa Modlitwy   na Rok 2017

Koła Żywego Różańca

Codzienny różaniec w naszej Parafii odmawia sto osiemdziesiąt kobiet zebranych w dziewięciu Kołach Różańcowych. Spotykają się zwykle w pierwszą niedzielę miesiąca na wspólnej modlitwie.

Każdemu Kołu przewodniczy zelatorka, która min. pilnuje tzw. zmianek różańcowych, tj. przydziela każdej uczestniczce poszczególne tajemnice różańca do rozważania przez kolejny miesiąc. W ten sposób, codziennie, każde Koło, poprzez 20 swoich uczestniczek, których jest tyle ile tajemnic w różańcu, łącznie odmawia cały różaniec. Zelatorki jednoczą wokół siebie wspólnotę różańca, pilnują, aby zgodnie z zamysłem założycielki, Pauliny Jaricot "program duchowy Żywego Różańca obejmował:

1) wypraszanie miłosierdzia Bożego przez wstawiennictwo Maryi, Matki Bożej;
 2) troskę o wzrost wiary w duszach ludzkich;
 3) krzewienie modlitwy różańcowej;
 4) wspieranie misyjnej działalności Kościoła;
 5) troskę o wierność nauczaniu Kościoła – za wzorem św. Dominika".

Róże podlegają Konferencji Episkopatu Polski, a na terenie naszej Parafii, z upoważnienia Ks. Proboszcza, troskliwą opiekę sprawuje nad nimi Ks. Łukasz. Każde KŻR wybiera sobie również Świętego-patrona.

Do Koła może przynależeć każdy ochrzczony człowiek, który wyrazi taką wolę wobec zelatorki, księdza opiekuna czy też proboszcza. Sprawdzane są wówczas składy osobowe poszczególnych Kół bądź tworzona jest nowa dwudziestoosobowa wspólnota.

Członkowie Róż zobowiązują się do codziennej modlitwy różańcem w wyznaczonych intencjach, do uczestnictwa w comiesięcznych spotkaniach modlitewnych i formacyjnych, do odważnego stawania w obronie wiary i krzewienia modlitwy różańcowej. Z dobrowolnych składek Koła przekazują środki na misje, potrzeby Parafii lub dzieła charytatywne.

Będąc członkiem Koła można brać udział w pielgrzymkach, rekolekcjach, dniach skupienia i wyjazdach. Można liczyć na wsparcie sióstr w modlitwie i w codziennym życiu. Na mocy dekretu Stolicy Apostolskiej z 1967 roku, będąc członkiem Koła Żywego Różańca, można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w wyznaczone dekretem święta kościelne. Uczestniczy się "w obietnicach Najświętszej Maryi Panny dotyczących tych, którzy odmawiają różaniec. Wszyscy [zaś] członkowie Żywego Różańca są otoczeni modlitwą pozostałych członków Żywego Różańca, tak za życia, jak i po śmierci".

Nasza Parafia może się poszczycić aż dziewięcioma Różami żeńskimi. Czekamy na Różę męską i dobro, jakie może wypłynąć z powstania tej wspólnoty.

Spisane w oparciu o wywiad z Zelatorką Parafialną, panią Teresą Dziak

oraz o Statut Stowarzyszenia "Żywy Różaniec".