Artykuły » Wydarzenia » Pierwszy Marsz Życia
Pierwszy Marsz Życia

Pierwszy Marsz Życia Garwolin - Sulbiny

20 października br. wyruszył Marsz Życia. Inicjatywa ta w Garwolinie i Sulbinach odbyła się po raz pierwszy. Wspierający obronę życia zjednoczeni na modlitwie i wsłuchani w nauczanie Jana Pawła II o życiu przeszli drogę od Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie do Parafii Błogosławionego Jana Paweł II w Sulbinach.

I Marsz Życia rozpoczęła Eucharystia w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. Główną intencją mszy świętej była modlitwa o uszanowanie świętości życia ludzkiego. „Niech nas jednoczy to wołanie do Boga, Dawcy życia, aby prawo do życia w całej Europie miał każdy człowiek od poczęcia do naturalnej śmierci” – powiedział ks. kan. Stanisław Małek, proboszcz. „Dzieci nienarodzone nie mogą występować w swoim imieniu. Ale zawsze powinny móc liczyć na nas. Marsz Życia jest naszym jednoznacznym świadectwem w tej kwestii. Niech to świadectwo przenosi się na każdy dzień” – dodał ks. Proboszcz rozpoczynając mszę się. W Marszu Życia wzięli udział również przedstawiciele władz samorządowych: Marek Chciałowski, Starosta Powiatu Garwolińskiego oraz  Tadeusz Mikulski, burmistrz Miasta Garwolina, a także reprezentanci ruchów pro-life.

Ewangelia tej niedzieli przedstawiała historię ubogiej wdowy, która nieustannie prosiła nielitościwego sędziego o to, aby obronił ją przed jej przeciwnikiem. Jej natarczywość zaowocowała uległością sędziego. Ks. Jacek Sawczuk, wikariusz Parafii Błogosławionego Jana Paweł II w Sulbinach, który wygłosił homilię, powiedział, że podobnej postawy, jaką prezentowała wdowa, Bóg oczekuje od każdego wierzącego. Bóg ma być tym jednym jedynym, do którego człowiek zwróci się z prośbą o ratunek. Bóg, jeśli ma pewność, co do naszej wiary, jeśli zobaczy naszą bezradność, wtedy pozwala najpełniej doświadczyć swojej łaskawości i miłosierdzia. W kontekście walki o życie nienarodzonych ks. Jacek wskazał, że to właśnie te bezbronne dzieci szukają tego jednego jedynego, który stanie w ich obronie, zabierze głos, wyjdzie na ulice... Przypomniał słowa Jana Pawła II, który z kolei powołując się na bł. Wincentego Kadłubka, wyjaśniał, że „sprawiedliwość jest wtedy, gdy się najwięcej pomaga temu, który najmniej może”. A ten, któremu nie dano szansy się narodzić, nie może nic... „Jeśli mówimy o prawie, kto może się urodzić, a kto nie, wtedy należy sięgnąć do tej definicji sprawiedliwości” – dodał.

Po mszy świętej uformowała się kolumna I Marszu Życia, która najpierw wyruszyła w kierunku Parafii Przemieniania Pańskiego w Garwolinie, a następnie już docelowo do Parafii Błogosławionego Jana Pawła II w Sulbinach. Na czele Marszu niesione były relikwie bł. Jana Pawła II. W czasie marszu rozważane były tajemnice radosne różańca świętego, a także przypominane zostało nauczanie Jana Pawła II o życiu, szczególnie z Encykliki Evangelium Vitae.

Wśród wielu cytatów dobitnie wybrzmiały następujące: „Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”. Co więcej, potrzebna jest walka, aby każdemu przyznano prawo do życia i modlitwa przenikająca cały świat. Życie jest pierwszym i podstawowym dobrem człowieka.  Życie to najpiękniejszy dar dla rodziny, dla narodu. Jest niszczone przez wojnę, przemoc, aborcję. Jednak pokojowi na świecie najbardziej zagraża aborcja, bo jeśli matka może zabić własne dziecko, to co powstrzyma człowieka przed zabiciem innego człowieka? Jan Paweł II wprost nazwał taką sytuację zabiciem własnego sumienia. Papież – Polak wzywał do bycia solidarnym z życiem i mobilizacji sumień w celu budowania cywilizacji miłości.

Po przybyciu do kaplicy Błogosławionego Jana Pawła II w Sulbinach nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu. W świadomości współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione na najmłodszych, najniewinniejszych została odmówiona litania przebłagalna „za milczącą postawę; za pseudolekarzy, mordujących dzieci; za tchórzliwą postawę personelu medycznego; za sprzeniewierzenie się powołaniu rodzicielskiemu; za wykorzystanie płodów ludzkich w przemyśle kosmetycznym; za brak zainteresowania świadomym i odpowiedzialnym rodzicielstwem… Przepraszamy Cię Panie!”

Na zakończenie wydarzenia głos zabrał Mariusz Dzierżawski, reprezentant ruchu pro-life z fundacji „PRO”. Podziękował on za obecność i modlitwę podczas marszu. „Potrzebna jest dzisiaj wielka mobilizacja sumień w obronie życia i cieszę się, że taką mobilizację sumień mogłem w Garwolinie i Sulbinach zobaczyć” – powiedział Dzierżawski. Mimo wielkiej propagandy proaborcyjnej, powołując się na badania CBOS, przedstawiciel ruchu pro-life zauważył, że w społeczeństwie panują nastroje przeciwne zabijaniu nienarodzonych. „Nie” aborcji mówi trzy czwarte Polaków, przy czym popiera ten proceder siedem procent. Dlatego potrzebna jest odwaga w mówieniu o tym, że godność ludzka przysługuje każdemu od poczęcia. Opór ma zapobiec sytuacji, która miała miejsce we Francji. Tam też władze zamiast umożliwić obywatelom manifestowanie w sposób demokratyczny swoich antyaborcyjnych przekonań, przy użyciu przemocy ją uniemożliwiały.

I Marsz Życia odbył się pod hasłem „Oto człowiek!” (J 19,5). Podobnie jak Chrystus, tak i wiele nienarodzonych i bezbronnych istot ludzkich czeka na wyrok śmierci lub prawo do życia. Obecność na Marszu Życia i modlitwa miały wspierać działania broniące życia ludzkiego od momentu poczęcia. Ci, którzy osobiście nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu mieli możliwość odbycia marszu duchowego w tych samych godzinach, czyli między 1300 a 1500 20 października 2013 roku.

W trakcie wydarzenia zbierane były podpisy pod europejską inicjatywą „Jeden z nas”.

Patronat medialny nad I Marszem Życia objęły: Katolickie Radio Podlasie, Portal podlasie24.pl i Tygodnik Regionalny Echo Katolickie.

Tekst: Agnieszka Siarkiewicz