100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

Dziękujemy Panu Bogu za tak wielki dar dla Kościoła, naszej Ojczyzny i Parafii.

Komunikat Biskupa

Komunikat Biskupa Siedleckiego
KAZIMIERZA GURDY

o mianowaniu Ks. Kanonika Grzegorza Suchodolskiego
biskupem pomocniczym Diecezji Siedleckiej

Alleluja! Jezus żyje!

Drodzy Parafianie

W te najważniejsze święta Kościoła, dzielimy się ze światem radosną nowiną o Zmartwychwstaniu naszego Pana Jezusa Chrystusa. Przez Chrzest święty  jesteśmy włączeni w Kościół, który celebruje w Liturgii śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Ta nieustanna Komunia trwa i napełnia nasze serca pokojem i radością. Chcemy zanieść je światu, tak bardzo dzisiaj owładniętemu strachem przed śmiercią.

To czyńcie na moja pamiątkę

Na zakończenie Mszy św. prymicyjnej, nieżyjący już ks. Krzysztof Sidorczuk udzielał błogosławieństwa. Byłem wtedy małym ministrantem, nie chodziłem jeszcze do szkoły. Kiedy podszedł do mnie, o dziwo zapytał: „będziesz księdzem?”. W takiej sytuacji, pełnej zaskoczenia powiedziałem: „Tak”. Te Międzyrzeckie prymicje….

Nasi rodzice dobrze się znali. Mama księdza pracowała w przedszkolu, tato był komendantem OSP Stołpno, dzisiaj ul. Kościuszki. Zawsze pogodny, żartowniś. Lubiany przez wszystkich.

Potem co roku kolejne prymicje, a do seminarium szli koledzy z harcerstwa i ze środowiska młodzieży gromadzącej się przy kościółku św. Apostołów Piotra i Pawła. I przyszła matura i chęć studiowania ekonomii. To mnie bardzo interesowało. Ale po pielgrzymce pojechałem do Lublina, zabrałem dokumenty z uczelni i podjąłem decyzję o pójściu do seminarium.

Historia jednego obrazka…..

Kiedy poganie szukają mądrości a żydzi żądają znaków my wpatrujemy się w Jezusa. Przyszedł kolejny Wielki Post. Wcale nie zapowiadał się tak różny od poprzednich. Droga Krzyżowa, Gorzkie żale, rekolekcje w parafii, Ekstremalna Droga Krzyżowa, postanowienia, spowiedź… Każdy człowiek szuka znaku i drogi do Boga. Na czym oprzeć swoje życie? Gdzie utkwić wzrok. Szukamy znaku.

W dzieciństwie oczekując księdza po kolędzie, mama wyciągała pudełeczko ze świętymi obrazkami i pozwalała mi i rodzeństwu obejrzeć i wybrać najładniejszy. Służyły często do zdobienia pierwszej strony zeszytu do Religii. Obrazki pomagały wypełnić czas oczekiwania….. Było ich sporo. Nie tylko z kolędy ale i prymicyjne. Co roku kilku neoprezbiterów odprawiało swoje prymicje w szkolnym kościółku, naszym kościółku św. Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu, gdzie jako licealiści uczęszczali na katechezę. Na zakończenie Mszy św. błogosławili i dawali obrazki, prosząc o modlitwę. Międzyrzeckie prymicje….