Słowem w sedno - 29 Niedziela zwykła
Ewangelia Mt 22, 15-21
Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga

Faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Jezusa w mowie.

Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby mu powiedzieli: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?»

Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: «Czemu wystawiacie Mnie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową!» Przynieśli Mu denara.

On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» Odpowiedzieli: «Cezara». Wówczas rzekł do nich: «Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga».

Faryzeusze-dumni i zadufani w potęgę swojej wiedzy zadali to pytanie Panu, w nadziei , że ukażą  sprzeczności  i  bezsensowność nauk Jezusa. Faryzeusze zadali to pytanie spodziewając się , że Jezus  opowie się po którejś ze stron. Oceni , która strefa wartości jest ważniejsza. Nie sądzili w swojej pysze, że tym sposobem sami sobie wytrącą  broń z własnej ręki. Jezus- mocą swojej boskiej mądrości  rozstrzygnął tę kwestię w sposób właściwy tylko sobie. Jezus nakazał oddać  Cezarowi to co Cezarowi  przynależne, a Bogu to co boskie. Jezus udzielając  odpowiedzi  obłudnikom, zostawił wskazówki postępowania dla współczesnego człowieka. Zostawił wskazówki dla mnie. Bóg i Cezar to nie jest to samo. Nie ma między nimi znaku równości. Cezar nie jest równy Bogu!

W rozmowie z faryzeuszami Jezus prosi o monetę. Jest na niej wybity znak cezara. Jest na niej podobizna Cezara. Znak człowieka., Symbol świata ziemskiego. Moneta  jednak jest złota, to oznacza, że ma jakąś wartość. Cezar to symbol władzy i ładu prawnego. To co on symbolizuje jest ważne. Życie ludzi w świecie musi być poddane działaniu prawa. Jego nakazom i zakazom.  Bez przestrzegania prawa trudno byłoby zachować  ład  i bezpieczeństwo wśród narodów.

To są właśnie te wartości, które wypełniać i przestrzegać należy w czasie życia ziemskiego. To są  te podatki które trzeba cezarowi- życiu  i ładowi społecznemu – zapłacić. „ Podatkiem” należnym cezarowi są tez wszelkie  nasze zobowiązania  dotyczące  pracodawców, przyjaciół i rodziny. One są bardzo ważne. Niemniej jednak często  zdarzają dylematy i rozterki wewnętrzne - który obowiązek wybrać. Co jest ważniejsze!

Jezus nie stawi znaku równości między sprawami boskimi i ziemskimi ale rozdziela je . Określa  znaczenie każdej z nich . Pan - poprzez usta proroka Izajasza głosi ,że nie ma nic innego jak jeden Pan. Objawia z całą mocą , że to co boskie jest ponad to co cesarskie. Bóg jest wartością nadrzędną.  Mocą samą w sobie i nie można  równać Go z niczym.

Kiedy głęboko zamyślam się nad treścią dzisiejszej Ewangelii, to rodzi mi się  taka refleksja: Bóg to wszechobecne uniwersum-  ogarnia wszystko, każdą dziedzinę mojego życia . Stawiam Go na pierwszym miejscu w moim życiu i wiem ,że nie mogę Jego działania oddzielić i wykluczyć z działania ziemskich aspektów mojego życia. Pan Bóg swoim tchnieniem towarzyszy mi zawsze- wtedy kiedy spełniam swoje obowiązki  jako żona, matka czy  babcia i wtedy kiedy, wykonuję zadania  społeczne  przyjęte w pełnej odpowiedzialności .  Świadomość Jego boskości  pomaga mi w realizacji  tych zadań . Działania muszą być oparte o te wartości które Pan ustanowił jako najważniejsze.

W kontekście tych przemyśleń słowa Jezusa o tym, aby oddać Bogu to co boskie, a cezarowi co cesarskie nabierają  dla mnie nowego znaczenia. Nie można  oddzielać od siebie tych dwóch stref. Życie w Bogu, a więc uznawanie w życiu boskiego tym co jest boskie oznacza, że to co cesarskie , nasze ziemskie normalne życie, musi być uświęcone boskością tego co Pan nam darował. Uświęcone Jego miłością. Nie można być dobrą matką babcią  czy działaczką, jeśli nie oprze się tych obowiązków o boskość samego Boga. Stawiając  zawsze boże wartości i zasady ponad wszystko, wykonujmy swoje ziemskie obowiązki w sposób godny, prawem nakazany.

Jezus nie nawołuje do tego , aby  zaniechać  życia według ziemskich zasad, ale podkreśla, że musimy uświęcać je poprzez dopełnianie ich Bożą wielkością i boskim autorytetem.

Grażyna Makulec

Fot: Edyta Perenc