Słowem w sedno - 30 Niedziela zwykła

Ewangelia (Mt 22, 34-40)
Największe przykazanie

Gdy faryzeusze posłyszeli, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, wystawiając Go na próbę, zapytał: «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?»

On mu odpowiedział: «„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Na tych dwóch przykazaniach zawisło całe Prawo i Prorocy».

Jest to największe przykazanie, ale czy każdy o tym wie? Każdy z nas je słyszał i pewnie zna je na pamięć. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad jego znaczeniem i przesłaniem? We współczesnym świecie żyjemy w nieustannym biegu, wciąż goniąc do przodu, cały czas szukamy czegoś nowego, lepszego. Wciąż chcemy więcej i więcej. Nie potrafimy cieszyć się z tego co mamy. Nie potrafimy przystopować, choć na krótką chwilę zatrzymać się i pomyśleć „czy warto”? Co jest ważne, co ważniejsze? A gdzie w tym wszystkim jest czas dla Boga, czy jest z nami Bóg?

Zewnętrznie można być blisko Boga i godzinami modlić się w świątyni, ale sercem pozostawać daleko od Tego, który objawia się pod postacią człowieka potrzebującego i cierpiącego.

Jezus wskazał nam drogę do wieczności przez miłość do bliźniego. I jest nim każdy, kto potrzebuje pomocy i ten kto może jej udzielić. To przykazanie powinno nadawać sens naszemu życiu. To nim każdy z nas powinien się kierować. „Jeśli każdego potrafisz miłować, to będziesz bogaty jako człowiek.”

Barbara Santorek

Fot. Edyta Perenc