NOC ŚWIĘTYCH

Zdjęcia z Nocy Świętych dostępne są pod tym linkiem: >>KLIK<<

31 października 2017 r. w parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach po raz kolejny przeżyliśmy piękną uroczystość. Odbyły się obchody NOCY ŚWIĘTYCH. To nie była jeszcze jedna zabawa, to nie było przedstawienie. NOC ŚWIĘTYCH to jest spotkanie na modlitwie połączone ze śpiewem uwielbienia, adoracją i procesją z relikwiami.

To jest spotkanie z tymi, którzy Boga spotkali, umiłowali nade wszystko i swoim życiem pokazali nam jak dążyć do wieczności. Jak dążyć do spotkania z Bogiem ,który daje nam zbawienie.

To spotkanie z tymi, których postawa udowadnia nam, że każdy z nas może zostać świętym.

To niezwykłe wydarzenie ma ogromne znaczenie. Zorganizowane w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych ma na celu lepsze i głębsze przygotowanie katolików do właściwego przeżywania tych świąt.

Noc Świętych w naszej parafii rozpoczęła się o godzinie 19-tej. Najpierw w uroczystej procesji wniesiono do kaplicy relikwie świętych i błogosławionych. Te niezwykłe precozja w ogromnym skupieniu i czci wnieśli młodzi ludzie- kandydaci przygotowujący się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania. Ustawieni trójkami, w ciszy i nabożeństwie przekazywali księdzu relikwiarze.  Każdy święty znalazł swoje miejsce na specjalnie udekorowanym postumencie.

Ksiądz  Andrzej Lemieszek- Proboszcz parafii,  przywitał wszystkich zgromadzonych parafian i przybyłych gości. Ksiądz Andrzej podkreślił  znaczenie tych uroczystości stwierdzając, że jest to przygotowanie do przeżywania jednego z radośniejszych świąt  w kalendarzu Kościoła, tym bardziej że tegoroczna Noc Świętych naszej parafii miała niezwykłą patronkę- Matkę Bożą z Fatimy. Stulecie Jej objawień jest dobrym momentem ,aby uzmysłowić sobie w naszych sercach jak wielka jest rola naszej Matki w opiece nad światem. Drugi wielki opiekun naszych uroczystości był św. Brat Albert. Symbol jego życia- chleb przełamany- symbol dobroci i radości dzielenia się nim z potrzebującymi, był  głównym akcentem dekoracji.

Po kilkuminutowym uwielbieniu Boga  poprzez śpiew i modlitwę, została wygłoszona konferencja. Poprowadził ją  o. Sebastian Wiśniewski OMI o oblat z Kodnia. W mądrych, spokojnych, ale pełnych wiary słowach uzmysłowił wszystkim zgromadzonym jak ważna jest dobra modlitwa i dlaczego tak często zdarza się nam myśleć że, Bóg nie wysłuchuje naszych próśb. Wskazał przyczyny błędnej postawy w oczekiwaniu na spełnienie naszych wezwań do Boga. Uwrażliwił nas na moc Słowa Bożego zawartego w Piśmie Świętym.

Nie mogło zabraknąć świadectwa sług bożych kontynuujących dzieło św. Brata Alberta. Przeurocza, uśmiechnięta  siostra Doloroza Bazylczuk, albertynka - na co dzień posługująca w Ośrodku Brata Alberta w Życzynie dla osób psychicznie chorych, przybliżyła nam osobę tego niezwykłego człowieka. Odkryła przed nami dar jego wielkiego serca i umysłu, podkreśliła  heroizm jego pracy z odrzuconymi. Dla nich brat Albert wyrzekł się swojego malarskiego talentu i wybrał to co uważał za najważniejsze - posługę Bogu w osobie najbardziej upodlonego człowieka.

Te przemyślenia ponieśliśmy w procesję z relikwiami. Procesja przeszła ulicami naszych osiedli. Towarzyszył jej śpiew Litanii do Wszystkich Świętych i wspólne modlitwy. W procesji niesiono   relikwie   świętych. Doczesne ich szczątki umieszczone w złotych relikwiarzach  -   św. Jan Paweł II, św. Ojciec Pio , św, Maksymilian Kolbe i wielu innych – oświetlone ogniem płonących  pochodni rozsiewały swoje błogosławieństwa na nasze domu i rodziny.

Najważniejszym punktem uroczystości Nocy Świętych była Msza Święta. W procesji z darami został m.in. wniesiony  wielki bochen chleba, którym potem wszyscy zgromadzeni łamali się i dzielili. Pomimo późnej pory udział w niej wzięło bardzo dużo osób. Kaplica była wypełniona po brzegi.

W uroczystościach Nocy Świętych uczestniczyło wiele osób. Obecni byli ludzie starsi, ludzie młodzi i dzieci. To dowodzi jak duże jest zapotrzebowanie na takie wydarzenia. Jak wielka jest w ludziach tęsknota do spotykania się z Bogiem, ze świętymi. To o tych zgromadzonych ksiądz proboszcz posługując się słowami psalmisty, powiedział: „ oto lud wierny szukający Boga.” Powiedział też, że chociaż Pan Bóg dla każdego z nas trzyma miejsce w niebie, to jednak człowiek dochodzi do świętości najszybciej we wspólnocie. Każdy z nas jest powołany do świętości i każdy z nas może zostać świętym!

Grażyna Makulec