Słowem w sedno - 33 Niedziela zwykła

Ewangelia Mt 25, 14-30
Przypowieść o talentach

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:

«Podobnie jest z królestwem niebieskim jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obieg i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i, rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana.

Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi.

Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: „Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”

Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: „Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”

Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: „Panie, wiedziałem, że jesteś człowiekiem twardym: żniesz tam, gdzie nie posiałeś, i zbierasz tam, gdzie nie rozsypałeś. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność!” Odrzekł mu pan jego: „Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że żnę tam, gdzie nie posiałem, i zbieram tam, gdzie nie rozsypałem. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”».

W przypowieści Pan przekazał swoim trzem sługom cały swój majątek, przy czym sługa, który otrzymał jeden talent, dostał równowartość wynagrodzenia robotnika za ok. dwadzieścia lat pracy lub w przeliczeniu ok. 26kg złota.

Bóg hojnie daje talenty wszystkim ludziom. Niektórzy rozwijają je zgodnie z Jego wolą. Inni nie widzą takiej potrzeby. Talent to dar, który pozwala czynić dobro. Można dawać radość innym swoim coraz piękniejszym śpiewem. Można mieć wiele darów jak Karol Wojtyła, który będąc świetnym aktorem i poetą, wybrał drogę kapłańską. Można jak Bill Gates, będąc utalentowanym informatykiem, zdobyć ogromny majątek i móc wybudować inteligentne miasto dla 180 tysięcy ludzi.

A można też pasjonując się psychologią, wybrać studia o kierunku finanse i bankowość, za namową rodziców, i żałować tego wyboru przez wiele lat.

Nie marnujmy talentów, które daje nam Bóg. Dzielmy się nimi, rozwijajmy je i sprawiajmy nimi radość.

Beata Majczak

Foto Edyta Perenc