Święte Triduum Paschalne

Wielki Czwartek

Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne, najważniejsze dni w całym roku, dni świętowania Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Dzisiejsza msza uobecnia w sposób bardzo uroczysty wydarzenia z Wieczernika, gdzie Jezus ze swoimi Apostołami, przed Swoją śmiercią, spożył Ostatnią Wieczerzę. Świętujemy ustanowienie dwóch sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Dlatego obecna liturgia skoncentrowana jest wokół ołtarza, a niektórzy spośród nas podczas dzisiejszej mszy świętej przyjmą komunię pod dwiema postaciami. Wcześniej zostali do tego przygotowani poprzez uczestnictwo w katechezach.

Dzisiejszy dzień przypomina nam także przykład miłości i pokornej służby, jaki zostawił Chrystus, umywając nogi swoim uczniom.

Już za chwilę rozpocznie się msza Wieczerzy Pańskiej uroczystą procesją wejścia.

Na zakończenie dzisiejszej liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy adoracji, abyśmy mogli tam trwać na modlitwie, dziękując Panu za Jego obecność, miłość i ofiarę. Znakiem uniżenia i ogołocenia Chrystusa jest obnażenie ołtarzy oraz zasłonięcie krzyży.

Wielki piątek

Wielki Piątek to dzień, który przypomina nam cierpienie, ukrzyżowanie i śmierć  Jezusa. Stajemy pod Jego krzyżem, by przez znak wiary okazać swoją miłość
i wdzięczność Bogu. Dzisiaj nasz kościół pozbawiony jest wszelkich ozdób, odkryty ołtarz ukazuje nam uniżenie Chrystusa i odarcie Go z wszelkiej godności, by nas wywyższyć.

Dzisiejsza liturgia składa się z czterech części:

Pierwsza: liturgia Słowa; druga to adoracja Krzyża, trzecia Komunia Święta. Na zakończenie Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Bożego, abyśmy mogli tam rozważać cierpienie Jezusa i oczekiwać na radość zmartwychwstania.

Liturgię rozpoczniemy w całkowitej ciszy. Kapłan ubrany w szaty koloru czerwonego na znak cierpienia i krwi, a także królewskiej godności Chrystusa, podejdzie do ołtarza i upadnie na twarz. Jest to gest oznaczający nasze upokorzenie wobec śmierci Chrystusa, który umarł za nasze grzechy. Oznacza także ból i smutek Kościoła. My wszyscy w tym czasie klęcząc będziemy się modlić o miłosierdzie Pana dla nas i całego świata.

Na zakończenie dzisiejszej liturgii przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego. Chciejmy trwać na modlitwie i uwielbieniu Pana, bo On przez krzyż i swoje zmartwychwstanie przyniósł pokój całemu światu.

Wigilia paschalna

Wigilia Paschalna jest czuwaniem w oczekiwaniu na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Zapadł już zmrok i rozpoczyna się noc, która jest wielka i święta. Rozpoczniemy ją od Liturgii Światła. Pozostaniemy w zupełnej ciemności, w której człowiek czuje się zagubiony i samotny. Symbolizuje ona także moc śmierci. Tę ciemność rozproszy światło wnoszonego do świątyni paschału – świecy symbolizującej Chrystusa zmartwychwstałego. On jest Światłością rozpraszającą mroki śmierci i grzechu. Od świecy paschalnej zapalimy nasze świece. Będzie to znak, że przyjmiemy światło Chrystusa i chcemy je nieść innym. Po zapaleniu wszystkich świec, przy ich blasku, zostanie odśpiewany hymn pochwalny na cześć Chrystusa zmartwychwstałego.

Następnie w Liturgii Słowa usłyszymy o wielkich dziełach, jakich Pan Bóg dokonał dla swojego ludu od początku czasów. Rozważanie tych tajemnic doprowadzi nas do Liturgii Chrzcielnej, będącej trzecią częścią dzisiejszej celebracji. Odnowimy nasze przyrzeczenia chrzcielne. Odnowienie przymierza, przez które dostąpiliśmy udziału w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, poprowadzi nas do Stołu Eucharystycznego, gdzie Zmartwychwstały Chrystus obdarzy nas Chlebem życia — swoim Ciałem i Krwią.

Następmnie z radosnym "Alleluja" wrócimy do naszych domów, aby tam ogłosić wszystkim, że Zmartwychwstały Chrystus pokonał grzech i śmierć!!!